четверг, 18 декабря 2014 г.

Профільне навчання в НВК "Кіровоградський Колегіум"


Рекомендації батькам щодо виховання дітей

Повірте в неповторність своєї дитини, у те, що вона — єдина, унікальна, не схожа на жодну іншу і не є вашою точною копією. Тому не варто вимагати від неї реалізації заданої вами життєвої програми і досягнення поставленої вами мети. Дайте їй право прожити власне життя.
        Дозвольте дитині бути собою, зі своїми вадами, вразливими місцями та чеснотами. Приймайте її такою, якою вона є. Підкреслюйте її сильні властивості.
        Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете її за будь-яких обставин.
       Не бійтеся «залюбити» своє маля: саджайте його собі на коліна, дивіться йому в очі, обіймайте та цілуйте, коли воно того бажає.
        Обираючи знаряддя виховного впливу, удавайтеся здебільшого до ласки та заохочення, а не до покарання та осуду.
         Намагайтеся, щоб ваша любов не перетворилася на вседозволеність та бездоглядність. Встановіть чіткі межі дозволеного (бажано, щоб заборон було «небагато — лише найголовніші) і дозвольте дитині вільно діяти в цих межах. Неухильно дотримуйтесь встановлених вами заборон і дозволів.
         Ніколи не давайте дитині особистих негативних оцінкових суджень: «ти поганий», «ти брехливий», «ти злий». Оцінювати треба лише вчинок. Треба казати: «Твій вчинок поганий, але ж ти хороший і розумний хлопчик (дівчинка) і надалі не повинен так робити».
Поради для батьків
 1. Уранці підіймайте дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прикрощі, не вживайте образливих слів.
 2. Не підганяйте її, розрахувати час — це ваш обов'язок, якщо ви цю проблему не вирішили — провини дитини в цьому немає.
 3. Не посилайте дитину до школи без сніданку: у школі вона багато працює, витрачає сили.
 4. Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів, застережень: «Дивися, поводься добре!», «Щоб не було поганих балів» тощо. У дитини попереду важка праця.
 5. Забудьте фразу: «Що ти сьогодні отримав?» Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитися (згадайте, як вам важко після виснажливого робочого дня). Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитися, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте, на це ви не витратите багато часу.
 6. Якщо дитина замкнулась, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, нехай заспокоїться, а згодом сама все розкаже.
 7. Зауваження вчителів вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте сваритися. Говоріть із дитиною спокійно.
 8. Після школи дитина не повинна сідати відразу за виконання завдань, необхідно 2-3 години відпочити.
 9. Не можна виконувати завдання без перерви. Через кожні 15-20 хвилин необхідно відпочивати 10-15 хвилин.
 10. Під час виконання завдань не стійте над дитиною, давайте їй можливість самостійно працювати. А коли вже потрібна допомога, то без крику, спокійно, з похвалою та підтримкою, вживаючи слова: «не хвилюйся», «ти все вмієш», «давай поміркуємо разом», «згадай, як пояснював учитель» тощо.
 11. Під час спілкування з дитиною не вживайте фразу: «Якщо ти будеш добре вчитися, то...».
 12. Упродовж дня знайдіть півгодини для спілкування з дитиною. У цей час найважливішими повинні бути справи дитини.
 13. У сім'ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих із дитиною. Усі суперечки щодо виховання дитини вирішуйте самі, без неї. Коли щось не виходить, порадьтесь з учителем, психологом. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.
 14. Завжди будьте уважними до стану здоров'я дитини, коли щось турбує її: головний біль, поганий стан.
 15. Залучайте дітей до хатньої і суспільної праці, точно визначте коло їх обов'язків.
 16. Учіть підлітка:
цінувати дружбу, поважати суспільну думку;
правильно оцінювати свою поведінку й поведінку інших;
порівнювати свої дії з діями інших, робити відповідні висновки.
 17. Виховуйте:
витримку, наполегливість, готовність переборювати труднощі.
чесність, правильність, уміння відстояти честь свою, родини, колективу тощо.
 18. Виробляйте звичку сумлінно виконувати завдання, доручення вчителів, батьків, учнівського колективу.
 19. Ні за яких обставин не заглядайте в портфель і кишені дитини. Навіть якщо вам здається, що ви все повинні знати про своїх дітей.
 20. Коли ваша дитина прокидається, скажіть їй «Доброго ранку!» і не чекайте відповіді. Почніть день бадьоро, а не із зауважень і сварок.
 21. Коли дитина повертається зі школи, запитайте: «Що сьогодні було цікавого?»
 22. Намагайтеся, щоб дитина була прив'язана до помешкання. Повертаючись додому, не забувайте сказати: «А все-таки, як добре вдома!»
 23. Ваша дитина принесла бали на семестр. Знайдіть за що її похвалити.
 24. Постійно говоріть дитині: «Ти гарний, але не кращий за інших».
 25. Скажіть дитині: «Не будь чепуруном — у класі не люблять чепурунів, не будь і замазурою — у класі таких не люблять. Будь просто акуратним»..
 26. Коли ви роздратовані, почніть говорити з дитиною тихо, ледь чутно, тоді роздратування відразу проходить.
 27. Коли дитина виходить з будинку, обов'язково проведіть її до дверей і скажіть: «Не квапся, будь обережний».
 28. Коли син чи дочка повертаються зі школи, зустрічайте його (її) біля дверей. Дитина повинна знати, що ви раді її поверненню, навіть якщо вона провинилася.


Основні завдання адміністрації і педагогічного колективу школи у плануванні роботи з обдарованими дітьми

Розвиток індивідуальних здібностей і обдарованості дітей, за­безпечення умов їхньої самореалізації є одним із завдань управлінців, яке потребує конкретної розробки практичних заходів. На шкільно­му рівні вчителі та класний керівник повинні:
·        визначити мету, створити план (програму) і режим роботи шко­ляра, забезпечити циклічність, тривалість навчання згідно з вікови­ми та індивідуальними особливостями обдарованої дитини;
·        забезпечити наукову насиченість змісту освіти відповідно до можливостей, нахилів, інтересів та потреб обдарованого учня;
·         розробити і впровадити індивідуально-розвивальні стратегії та форми організації навчально-виховного процесу, різнорівневі програми;
·        модернізувати методи, засоби навчання, віднайти нові дидак­тичні технології, спрямовані на активізацію пізнавально-творчих потенцій обдарованих дітей;
·        стимулювати постійний самоаналіз та самоосвітню діяльність учня;
·         сприяти психолого-педагогічній освіті батьків обдарованих дітей;
·        створювати умови для отримання додаткової освіти в поза­шкільних закладах з певного напряму обдарованості.

Обов'язок адміністрації школи:
·        побудувати систему пошуку, відбору та діагностування рівня розвитку обдарованої дитини:
·        забезпечити організацію педагогічного процесу так, щоб мак­симально розвинути здібності обдарованих дітей,
·        розробити конкретні програми роботи закладу освіти з цієї про­блеми;
·        визначити варіативну частину робочого плану, яка б макси­мально враховувала розвиток обдарованих дітей;
·        створити комплекс науково-методичних та навчальних матері­алів;
·        розробити конкретні методичні рекомендації щодо індивіду­альної роботи з окремих навчальних дисциплін з обдарованими дітьми;
·        дібрати та підтримати педагогічні кадри відповідного рівня, які були б здатні сприяти творчій праці учня, виявляти ініціативу та професійну компетентність у цій галузі педагогічної діяльності;
·        постійно вивчати педагогічну майстерність учителів, забезпе­чувати умови для їхньої самоосвітньої діяльності, підвищення за­гальнокультурного та професійного рівня;
·        відпрацьовувати оптимальну систему контрольно-оцінної діяль­ності учня і вчителя з позицій гуманізації освітянської роботи;
·        сприяти участі обдарованих учнів у конкурсах та змаганнях різних рівнів, олімпіадах, турнірах, спартакіадах, конференціях, заочних та позашкільних формах навчання.
         У процесі вирішення означених завдань доцільно враховувати основні особливості вікової обдарованості дітей.
      Робота з цією категорією дітей потребує створення певних ди­дактичних умов, які включають:
• своєчасну діагностику;
• відповідне здібностям програмне забезпечення;
• розробку системи творчих завдань;
• визначення витрат часу на опанування навчальною програмою певного предмета;
• спонукально-творчу діяльність учителя.
         Оновлення практичної діяльності вчителя неможливе без онов­лення теоретичних знань. Багато учителів мають негативне ставлення до теорії, отже, завдання керівників — передусім змінити ставлення вчителів до теоретичних знань.
         Щоб ці знання стали конструктивними, необхідно зробити добір педагогічних проблем не тільки за логікою вивчення теорії, а й за логікою практичних дій учителя (причому пріоритет слід віддати останнім). Можна запропонувати таку тематику самоосвіти: моти­вація навчання; створення програм самоосвіти учнів; особливості пізнавальної діяльності; позитивні та негативні факти у навчанні обдарованих дітей; інтерес як мотиваційна передумова обдарова­ності; особливості спадкової основи особистісної обдарованості; особливості образотворчої (музичної, технічної тощо) обдарованості дитини.
      Під час розгляду цих та інших питань необхідно передусім вия­вити психологічну суть проблеми, а вже потім на цій основі розкри­вати дидактичне забезпечення відповідних ланцюжків навчального процесу.
      Головною умовою при цьому є поступове введення вчителя у світ наукових знань. Це можливо, якщо школа має загальну про­блему, загальний підхід до планування роботи над нею, систему методичної роботи.




Модель компетентності педагога, який працює з обдарованою дитиною

Мислити за шаблоном – найкращий засіб
занапастити справу.
Д.Енрайт
      1. Учитель не повинен постійно розхвалювати обдарованого учня за індивідуальні успіхи, краще заохотити його до спільних занять з іншими дітьми.
      2. Учителю не слід надмірно вдаватися до навчання та виховання з елементами змагання. Обдарована дитина частіше буде переможцем, що може викликати неприязне ставлення інших дітей.
      3.  Не можна підкреслити винятковість обдарованої дитини чи, навпаки, навмисно її принижувати, застосовувати сарказм.
      4. Учителю варто пам’ятати, що обдаровані діти зазвичай негативно ставляться до чітко регламентованих повторюваних занять.
      5. Методи, що сприяють ефективній роботі з обдарованими дітьми:
·   повага до прагнення учнів працювати самостійно;
·   надання дитині свободи вибору щодо сфери реалізації своїх здібностей;
·   індивідуальне застосування навчальної програми;
·   заохочення учнів до роботи над власними проектами;
·   жодного тиску на дітей, створення атмосфери розкутості;
·   схвалення результатів діяльності в певній галузі для стимулювання бажання випробувати себе в цій чи інших галузях;
·   підкреслення ролі індивідуальних відмінностей;
·   надання допомоги і підтримки дітям, які мають власний погляд і в наслідок цього відчувають тиск з боку інших;
·   найефективніше використання хобі, конкретних захоплень та індивідуальних нахилів;
·   поблажливість до можливого безладу;
·   заохочення максимальної захопленості в спільній діяльності;
·   постійне підтвердження того, що вчитель є  однодумцем учнів, а не супротивником.
6. Риси, якими має володіти вчитель, котрий працює з обдарованими дітьми:
·   доброзичливість і чуйність;
·   цілеспрямованість і наполегливість;
·   розуміння психології здібних та обдарованих дітей;
·   високий інтелектуальний рівень;
·   широке коло інтересів;
·   готовність до виконання найрізноманітніших обов’язків, пов’язаних із навчанням обдарованих дітей;
·   жвавість, активність, почуття гумору;
·   гнучкість і завжди постійна готовність переглянути свої погляди;
·   здатність до постійного самооновлення, сприйняття нетрадиційних думок і поглядів, емоційна стабільність і вміння переконувати.
           Професійному вдосконаленню і творчій діяльності педагога сприяють такі чинники:
1.  Інтерес до змісту діяльності;
2.  Суб’єктивна привабливість спілкування з дітьми.
3.  Високий рейтинг професіоналізму в структурі цінностей особистості.
4.  Достатньо високий рівень само оцінювання і рівень домагань.
5.  Можливості для самореалізації.
6.  Престиж педагогічної діяльності.
7.  Гідні умови праці.
8.  Перспектива професійного зростання.
9.  Позитивне стимулювання діяльності.


Досвід роботи вчителя англійської мови


понедельник, 8 декабря 2014 г.

Вітання

Шановні колеги,
Вітаю Вас на сторінках мого блогу присвяченого організації інформаційного середовища в освітній діяльності НВК "Кіровоградський Колегіум".
З повагою, Савченко Вікторія Вікторівна, заступник директора з НВР